ONLINE
Декларацiя
logo

Гайморит? Лікування та Профілактика

Гайморит болит голова

Як вилікувати гайморит?

Гнійний гайморит: лікування та правильна діагностика

Попросту кажучи це запалення верхньощелепної пазухи, яка по імені, вперше описав його англійської ЛОР лікаря називається гайморової. Вона з’єднана з носовою порожниною вузенькими вивідними отворами (сполучення) всього 1-3 мм в діаметрі (трохи більше, ніж діаметр стержня авторучки). Запалення порожнини носа викликає набряк, а набряк швидко перекриває ці самі соустя. В результаті, гайморова пазуха спочатку закривається частково, а якщо вчасно не почати лікування, то виявляється і повністю заблокованою. У заблоковану гайморову пазуху спрямовуються лейкоцити, щоб боротися із запаленням. Зі шкільного курсу біології всі, напевно, пам’ятають, що їх завдання – знищити інфекцію. Так починається гострий катаральний гайморит. Якщо в цей час буде розпочато правильне лікування, шанс, що гайморит не стане гнійним, дуже великий.

Кількість чужорідних бактерій може виявитися величезною, тоді у відповідь організм виробляє таку ж величезну кількість лейкоцитів (діагностується як лейкоцитоз). Підвищений ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) і значно вищий, ніж зазвичай, рівень лейкоцитів у загальному аналізі крові покажуть лікарю стан так званої запалення крові.

Але буває і так, що лейкоцити не в силах здолати інфекцію, і гинуть. Утворюється гній – скупчення загиблих лейкоцитів. Тоді це вже гнійний гайморит – лікування повинно бути негайним і правильним.

Коли слизові маси не можуть вийти з гайморових пазух, вони починають «бродити». Будь-яка розсудлива людина зрозуміє – пора в лор клініку. З гнійним запаленням, що розпалюється поруч з головним мозком краще не жартувати! Потрібно звертатися до лікаря.

катаральный гайморит

Ускладнення при гаймориті

Вторинний риногенний менінгіт (запалення оболонок мозку), мабуть, найнебезпечніше наслідок хвороби. Але і інші риногенні внутрішньочерепні ускладнення – теж не найкращі життєві придбання.

Як тільки виникає підозра на захворювання, треба терміново шукати досвідченого лікаря.

Як розпізнати гайморит: ознаки

  1. Перша ознака гаймориту – це постійно закладений ніс. Зазвичай закладеність сильніше відчувається на стороні запалення. При двосторонньому – по обидва боки. Може з’явитися гугнявість.
  2. Ще один симптом – тиск в перенісся. Нерідко – болі в районі щік, а також внизу очниці. Пацієнт може відчувати тиск в очних яблуках і нижніх століттях. Вранці біль зазвичай непомітна, але стає досить відчутною ввечері. Через нечітку локалізацію хворому часом здається, що причина просто в головному болі. Болі в верхньощелепної пазусі в сприйнятті людини можуть переноситися на зуби верхньої щелепи.
  3. Часта ознака гаймориту – набрякають щоки і нижні повіки. А іноді на стороні запалення – і верхні.
  4. Жовті й зелені виділення з неприємним запахом – ще одна ознака запалення гайморових пазух.
  5. Градусник зазвичай показує до 38 ° С і вище. Але і субфебрильна (37,1-37,5 ° С) температура при гаймориті – ознака не рідкісна. Таке частіше відбувається при хронічному захворюванні.
  6. Стомлюваність і втрата апетиту – теж симптоми. У хворих через загальну слабкість, зазвичай знижена працездатність і турбує неспокійний сон.

Фактори, що провокують гайморит

До ризику захворіти піддаються люди з деформованою перегородкою носа. Гіпертрофовані (збільшені) нижні раковини носа теж сприяють розвитку гаймориту, оскільки закривають вихід в сполучення. Провокувати захворювання можуть і інші анатомічні зміни носової порожнини.

Різні новоутворювання, те, що самі лор-лікарі зазвичай називають «плюс тканина»: поліпи в носовій порожнині і навколоносових пазухах, кістозні утворення та інші розростання також підвищують ризик захворювання на гайморит.

Ослаблений місцевий імунний захист внаслідок перенесеної хвороби, алергія і захворювання аутоімунного типу теж можуть сприяти розвитку гаймориту.

Провокувати розвиток цієї хвороби можуть і фактори навколишнього середовища: загазованість, шкідливі умови на виробництві, пил та інше.

Лечение гайморита

 

Як лікувати гайморит?

Навіть з раніше викладеного видно, що фактори захворювання розрізняються, відповідно, курс одужання підбирається індивідуально. Але перше завдання лікаря завжди – «відкоркувати» закриті набряком соустя гайморових пазух, щоб забезпечити можливість відтоку слизу і гною.

Сучасне лікування гаймориту без проколу

Для лікування гаймориту без проколу проводять «м’яку» антибактеріальну і пробіотичну терапію, тобто використовують антибіотики, так би мовити, середньої сили дії. З пробіотиків найчастіше в хід йдуть “Нормофлорин”, “Лінекс”, “Бион-3” та інші. Призначають препарати для зняття набряку, а також сосудозвужоючої дії. Використовують пом’якшувальні засоби, щоб відновити слизову носа. Це можуть бути “Піносол”, “Еуфорбіум комозітум” і т.п. Для відновлення слизової гайморової пазухи найчастіше застосовують “Синупрет”. Щоб позбавити організм від мікробів і запалених мас навколоносові синуси промивають “Аквалор”, “Долфін”, “Аквамарисом” (за вибором лікаря і, звичайно, в залежності від переносимості пацієнта) застосовують “Октенисепт”, “Диоксидин”, “Мірамістин” та інші антисептики.

«Зозулю» (промивання всіх навколоносових пазух) призначають як процедуру для отримання слизистоогнійних мас, а також для антисептичної і антибактеріальної обробки носової порожнини і носоглотки.

гнойный гайморит лечение

Хірургічний шлях

Коли хвороба запущена, одними медикаментами вже не обійдешся. Тоді роблять прокол гаймориту. Або, кажучи медичною мовою, пункція гайморової пазухи. Мета все та ж – витягти слизисто-гнійні виділення і доставити в запалене місце ліки.

Пункція верхньощелепної пазухи – процедура лікувально-діагностична. Її здійснюють і в випадках, якщо важко визначити вид гаймориту, або є сумніви, в гайморової чи пазусі причина хвороби пацієнта.

При всій досконалої сучасної апаратури бувають ситуації, коли результати досліджень, скарги пацієнта і дані анамнезу захворювання суперечать один одному. Допомога лікаря дасть зрозуміти, в чому ж справа, і розставить всі крапки над «i» тільки пункція.

Незважаючи на страхи пацієнтів, прокол голкою “Куликівського” – методика найбільш ефективна, і саме тому вона застосовується частіше, ніж нехирургические методики.
Поставивши діагноз, лор лікар детально інформує хворого про хворобу та можливості лікування, але вирішувати, робити прокол чи ні, доведеться пацієнтові.

гайморит прокол

Так як же лікувати гайморит? Відповідь є! Комплексно!

Щоб вилікувати гайморит щадяще і результативно, краще застосувати комплексну методику. Її загальний зміст в з’єднанні медикаментозного лікування з фізіотерапевтичними процедурами і промиванням пазух методом переміщення рідин ( «зозулею»). Прокол – вже в крайньому випадку.

Загальний хід одужання буде полягати в наступному:

  • знімаємо набряк слизової носа в цілому;
  • знімаємо набряк слизових оболонок гайморових пазух в зоні соустий;
  • проводимо процедуру вакуумного промивання навколоносових пазух – «кукушка»;
  • після того як ми відмили слизову носа, коли слизова носа стала чистою, зрошуємо порожнину носа до носоглотки антисептиком – диоксидином;

Кожен цей метод і кожна процедура патогенетично обгрунтовані. Один апарат не може замінити інший. У комплексі методика дає відмінні результати. Її добре переносять навіть діти з трьох років. Кінцевий індивідуалізований варіант лікування залежить від інтенсивності запального процесу, кількості гною, давності захворювання та інших факторів.

чем вылечить гайморит

Але, хай вибачать мене колеги з державних лікувальних установ, зробити це в звичайній поліклініці, швидше за все, не вдасться. За розповідями самих пацієнтів, розгортаються події приблизно так. Прийде пацієнт з гострим захворюванням в поліклініку. А йому скажуть: або прокол тут, в поліклініці, або лягай в лікарню, і нехай там тебе лікують, як хочуть (швидше за все, тим же проколом), або пиши відмова від проколу і госпіталізації! Так роблять, щоб сильно не морочитися і перестрахуватися. Якщо щось піде не так, буде розгляд, і поставлять запитання, чому не запропонували прокол, доктора ні в чому не дорікнеш.

Плюс – наплив хворих великий. Тактика проста: відправив пацієнта в лікарню – і готово! Щадного індивідуалізованого комплексного підходу в поліклініці, швидше за все, не запропонують. Зробити «зозулю» в держполіклініці хворий теж не допроситься.

Тому приходьте лікуватися до нас=)

НЕ хворійте!

А якщо вже трапиться таке, записуйтеся на прийом до ЛОРа в Черкасах.
Вилікуємо!

Дышите

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *



Записатись на прийом до лікаря

Ваша заявка прийнята. Наш менеджер зателефонує вам найближчим часом.